2008. november 14., péntek

Depiláció

A depiláció jelentése a szőrszálak bőrfelület feletti (látható) részének eltávolítása.

Az ideiglenes szőrtelenítő módszerekkel (pl. gyantázás) ellentétben a depiláció során nem távolítjuk el a szőrszálak gyökerét, ezért a szőrtelen hatás legjobb esetben is csak néhány napig tart, tehát a depiláció a legkevésbé tartós szőrtelenítő módszerek közé tartozik.

A leggyakrabban alkalmazott depilációs eljárás a borotválás és a különféle kémiai szőrtelenítő szerek alkalmazása közvetlenül a nemkívánatos szőrzeten, ezáltal a szőrszálak bőrfelületen kívüli részének eltávolítása.

Általában véve a depiláció a legolcsóbb szőrtelenítési eljárás, viszont a leggyakrabban is ezt kell megismételni, mivel a szőrszálak meglehetősen hamar visszanőnek.

Kémiai szőrtelenítő szerek választásánál előfordulhat, hogy a termék szagát meglehetősen kellemetlennek találjuk, vagy használata közben irritálják a kezelt bőrfelületet. Használatuk ráadásul nagyobb körültekintést igényel, hiszen helytelen alkalmazásuk fokozhatja a bőr irritációját, szembe/szájba kerülve ráadásul veszélyes is lehet.

A borotválás tekintetében dönthetünk a hagyományos (kézi) borotvapenge, vagy az elektromos borotvakészülékek mellett is, mindkét esetben szinte megszámlálhatatlan termék és márka közül választhatunk. A legjobb, ha magunk próbáljuk ki, melyik módszer válik be a legjobban számunkra, és persze bőrünk számára, és nem csupán ismerőseink véleményére hagyatkozva választunk.

Az ideiglenes és a tartós szőrtelenítő módszerek a kozmetikai ipart jelentős húzóágazatát adják, ezért fejlesztésükről is folyamatosan gondoskodnak, évről évre számos új megoldást kínálva mind a női, mind pedig a férfi test szőrtelenítésére.

2008. augusztus 5., kedd

Végleges szőrtelenítés

A végleges eljárások lényege, hogy a szőrszál gyökerének kiirtásával megakadályozza a szőr újranövését. A régebbi, elektromos eljárás esetében pulzáló áram segítségével roncsolják a szőrtüszőt, az újabb, villanófényes vagy lézeres szőrtelenítési módszereknél ez a fény által fejlesztett hővel történik.

Az elektromos szőrtelenítés hatásos ugyan, de a kezelés hosszadalmas, nagy precizitást igényel, és a mai módszerekhez képest fájdalmas. Ráadásul a kezelt bőrfelületen hegesedés is kialakulhat.

A lézeres vagy villanófényes módszerrel végzett végleges szőrtelenítő kezelés alig jár fájdalommal. Az új módszerrel egyszerre nagyobb felületen is alkalmazható, ezzel jelentősen meggyorsítva az eljárást. A módszer lényege, hogy a bőrfelületre bocsátott energiát maga a szőrszál vezeti le a gyökeréig, ahol az hővé alakul, és károsítja a szőrnövekedésért felelős sejteket.

A módszer hátránya, hogy a kezelés csak az éppen növekedési stádiumban lévő szőrszálakra fejti ki hatását. Mivel az éppen növésben lévő szőrszálak aránya (testrésztől függően) csupán 20-70%, ezért a teljes végleges szőrtelenítéshez a kezelést akár többször is meg kell ismételni.

A kezeléseket konzultáció előzi meg, ahol megállapítják a páciens bőrtípusát, megbeszélik az egyénre szabott kezelési módot, a kezelés előtti és utáni teendőket. Mielőtt valamelyik végleges szőrtelenítési módszer mellett dönt, kérje szakember tanácsát!

Mennyire tartós a szőrtelenítés?

Borotválás 4-5 nap
Gyantázás 2-3 hét
Szőrtelenítő hab 4-5 nap
Szőrtelenítő krém 4-5 nap
Elektromos epiláció 3-4 hét
Lézeres szőrtelenítés több kezelés után tartós

2008. augusztus 4., hétfő

Szőrtelenítés az ókorban

Az udvarhölgyek már a fényes egyiptomi kultúrában is szőrtelenítettek. Ráadásul egy manapság is igen felkapott módszert választottak: bio-szőrtelenítő "gyantát" készítettek, csupa természetes anyagból.

Cukorból, mézből, citromléből készítettek főzetet. Az így kapott szőrtelenítő pasztát a szőrnövéssel ellenkező irányban felkenték a kívánt testrészre, majd a növekedéssel megegyező irányban tépték le. A természetes paszta további nagy előnye, hogy vízzel oldható volt, egyszerűen le tudták mosni a maradékot.

Szőrtelenítés után a bőrfelületet különféle magvakból nyert olajokkal kezelték.